Jsou ceny právních služeb tabu?
Už i v oblasti právních služeb se stává pravidlem, že advokátní kanceláře se prezentují na internetu prostřednictvím svých webových stránek.

Lidi, kteří hledají právní služby, pak velmi často zajímá finanční náročnost poptávaných služeb, ale tu se většinou na webu nedozví. Poměrně častým jevem je informace, že advokátní kancelář se řídí vyhláškou MS č. 177/1996 Sb., která stanoví ceny právních služeb a také definuje úkony právních služeb. Uvedená informace má pro vás jako možného budoucího klienta téměř nulovou hodnotu, neboť výpočet odměny dle vyhlášky není úplně jednoduchou záležitostí a dělá někdy obtíže nejen samotným advokátům, ale i soudům. Představa, že „laik“ se v dané vyhlášce vůbec může orientovat, je velmi zcestná. Z uvedeného odkazu na vyhlášku pak ani neplyne, že k ceně ve vyhlášce uvedené bude ke každému úkonu právní služby připočítáno dalších 300,- Kč a 21% DPH, je-li advokát plátcem DPH. Důležité je však vědět, že zmíněná vyhláška se aplikuje všude tam, kde nebyla ujednána cena smluvní. Pokud byla tedy mezi advokátem a klientem ujednána cena jinak, než stanoví vyhláška (byla ujednána vyšší cena či nižší), pak platí to, co bylo mezi stranami za poskytnuté právní služby ujednáno. Je pravdou, že odpověď na to, kolik bude která konkrétní právní služba stát, je poměrně složitá, proto se dle mého názoru většina kanceláří k cenám právních služeb na webu blíže ani nevyjadřuje, je totiž velký rozdíl mezi tím, když budete chtít po advokátovi vyhotovit kupní smlouvu na automobil v hodnotě 100.000,- Kč, nebo vyhotovit kupní smlouvu na nemovitost v hodnotě 3.000.0000,- Kč. Ačkoliv se z pohledu klienta jedná vždy o kupní smlouvu, z hlediska právních služeb a jejich ocenění je mezi uvedenými příklady velmi významný rozdíl. Jinou částku také zaplatíte advokátovi za účast u soudu, kde se projednává péče o nezletilého, jinou částku zaplatíte advokátovi za účast u soudu, kde se projednává žaloba o 50.000,- Kč, a opět jinou částku zaplatíte advokátovi za účast při hlavním líčení, kde se projednává trestný čin loupeže. Přitom z pohledu klienta se opět pořád jedná o „účast na soudu“ - z pohledu poskytnutých právních služeb však nikoliv.
Proč tomu tak je? Advokát nese odpovědnost za poskytnuté právní služby. Čím větší odpovědnost nese, tím více bývá kauza náročná a samozřejmě, o to více služba stojí. Také o co více peněz ve věci jde, o to víc pak stojí právní služba. Mělo by být logické, že pokud vás advokát zastupuje ve sporu, ve kterém pro vás úspěšně vysoudí 700.000,- Kč, měl by být odměněn více než ve sporu, ve kterém vysoudí 70.000,- Kč. Už asi sami chápete, proč je tak složité bez bližších informací o dané kauze odpovědět na obecnou otázku „a kolik mě to bude stát“. Každý by však měl vědět, že pokud si nesjedná s advokátem cenu smluvní, pak je advokát oprávněn účtovat striktně podle zmíněné vyhlášky a to nejen co se výše ceny týče, ale i toho, za co vše může po vás cenu služby požadovat. Pak se někdy stává, že o penězích se nemluví, jsou tabu, podepíše se plná moc a s odstupem času přichází klientovi faktura na částky, se kterými nebyl předem seznámen jinak než pouhým paušálním odkazem na zmiňovanou vyhlášku, a někdy ani to ne. Vraťme se nyní ke shora uvedeným příkladům ve světle zmiňované vyhlášky. Kupní smlouva na automobil za 100.000,- Kč je dle vyhlášky jako jeden úkon právní služby oceněna částkou 6.534,- Kč vč. DPH. U kupní smlouvy na nemovitost za 3.000.000,- Kč činí jeden úkon právní služby částku 24.926,- Kč vč. DPH. Účast u soudu ve věci péče o nezletilého, pokud jednání nepřesáhne dvě hodiny, je vyhláškou oceněno částkou 1.570,- Kč vč. DPH, účast u soudu, pokud se projednává žaloba o 50.000,- Kč a jednání nepřesáhne dvě hodiny, je oceněno částkou 4.114,- Kč, etc.
Toliko orientační ukázka toho, co to znamená, když nejsou ujednány ceny smluvní. Ať už vám bude advokát či advokátka účtovat dle vyhlášky, nebo si ujednáte cenu smluvní, měli by vám vždy být schopni odpovědět na to, kolik vás bude jednotlivý úkon či v některých případech celá služba stát.
Comments